Den här artikeln finns även som film!
Vi har tagit oss en närmare titt på Browning X-bolt, en modell som viktmässigt lägger sig under standardstudsaren och med sin smäckra design gör sig lämplig för dig som är lite mindre byggd. Browning har ett välkänt rykte att göra vapen av god kvalitet, något som jag är säker på även gäller denna modell.
Browning har varit banbrytande inom tillverkningen av halvautomatiska hagelgevär och hagelbockar, vilket har påverkat vapenindustrins utveckling i stor utsträckning.
Historien om Browning är starkt kopplad till John Moses Browning, som föddes i USA under 1800-talet. Han växte upp i en familj där vapentillverkning var en självklar del av vardagen, då hans far var vapensmed. Vid endast 23 års ålder fick John Moses sitt första patent för ”J.M. Browning Single Shot Rifle” och startade en liten verkstad där han tillverkade pistoler tillsammans med sin bror och några anställda. Trots att verksamheten kämpade med kapitalbrist, fick de ett genombrott när en representant från Winchester upptäckte deras pistoler och ingick ett avtal med dem. Detta avtal gav företaget den skjuts det behövde.
Browning har haft en betydande inverkan på jaktvapnens historia och lämnat ett varaktigt arv i branschen.
Bra kvailtet
I det här avsnittet av Vapenverkstan kommer jag att testa Browning X-bolt Adjustable. Den här modellen finns att köpa i kalibrarna 270 WSM, 308 Win, 300 WM, 7mm RM och 30–06.
Vapnet har en prislapp på cirka 17 500 kronor. Vill du spara några tusenlappar och köpa begagnat för du räkna med att betala i runda slängar 10 000–12 000 kronor, beroende på skick såklart. Men man ska komma ihåg det att ett kulvapen inte slits i samma utsträckning som exempelvis ett hagelgevär gör.
Browning är kända för att göra vapen i bra kvalitet och jag vågar nästan lova att så är fallet även med modellen X-bolt.
Duratouch
Browning X-bolt väger 3,1 kilo utan ljuddämpare och montage, vilket får anses som lätt om man jämför med standardvapnet. Vikten har de reducerat med en smal förstock, ett nätt pistolgrepp och att stocken är gjord i materialet komposit. Det smala pistolgreppet blir för litet i mina stora händer, något som resulterar i att min fingerblomma inte hamnar helt tillfredställande mot avtryckaren. Förstockens smala design gör att jag får nypa åt lite extra runt den vilket kan leda till att jag procentuellt behöver greppa mer om den än vad jag vill i mitt skytte.
Vapnet har en mjuk gummibakkappa som hjälper till att dämpa rekylen en aning. Kolvlängden på testvapnet är 35 centimeter vilket är i det kortaste laget för mig. Men längden kan anpassas genom att byta mellan olika tjocklekar på bakkappan.
Vapnet är plastbäddad från fabrik och kolven har en Duratouch-beläggning för bättre grepp i hela gevärskolven.
Testvapnet har en justerbar kolvkam, vilket är något som oftast är en förutsättning för att få en bra kindkontakt i skyttet. Jag skulle vilja påstå att de allra flesta vapen som saknar denna justering blir alldeles för låg med någon form av optik monterat. Det kan till och med vara så att de i många fall kan vara låga även när man ska skjuta med öppna riktmedel. Om ditt vapen inte har en justerbar kolvkam eller på annat vis inte är anpassad efter dig så kan jag varmt rekommendera att du fixar det. Har du kunskaperna och verktygen så gör det själv, annars lämna in den så får du det fixat på ett snyggt sätt av någon som kan. Det är värt varenda krona vill jag lova.
Rembygelfästena på denna X-bolt är av snabbmodell vilket är något jag uppskattar. Däremot gillar jag inte när den främre rembygeln sitter som på den här modellen, några centimeter in under förstocken. Risken finns att du skadar handen i rekylen. Många gånger är rembygelfästena placerade likt denna för att kunna montera benstöd. Vill man lägga ner lite pengar så går det att flytta rembygelfästet till den främre delen av förstocken. Det finns så kallade spigot-adaptrar som gör det möjligt att även montera ett benstöd med rembygelfästen i förstockens framkant.

Browning X-bolt väger 3,1 kilo utan ljuddämpare och montage, vilket får anses som lätt om man jämför med standardvapnet.
En tyst säkring vid kolvhalsen
Säkringen på denna X-bolt sitter på kolvhalsen, något jag gillar. En annan sak jag uppskattar är att den kan manövreras tyst. Röda och tydliga markeringar vid både säkringen och bakkanten på slutstycket indikerar att vapnet är osäkrat, tydligt och bra.
Säkringen låser avtryckaren och för att utvärdera själva låsningen måste jag in i systemet och kolla, något jag inte gjort. Men Browning levererar kvalitet vilket jag även tror gäller denna modell. Vapnet går att plundra i säkrat läge genom att trycka in en knapp på slutstycket. Du behöver med andra ord inte osäkra vapnet för att plundra, bra ur säkerhetssynpunkt.
Ingen ”byrålådseffekt”
Tar jag ut slutstycket och kollar på det ser jag tre låsklackar, en bred och lång utdragare vilket gör att den greppar bra mot hylsbotten när tomhylsorna ska mantlas ut. Slutstyckesgången känns fin vid repetering och jag upplever ingen ”byrålådseffekt”. Den har en låg öppningsvinkel vilket innebär att du inte behöver lyfta slutstycket så mycket i mantelrörelsen.
Slutstyckeshandtaget tycker jag är lite tunt för mina händer. Hade det här vapnet varit i min ägo hade jag köpt och monterat dit en slutstyckesknopp i gummi. En billig och bra åtgärd som hade gjort repeteringen bättre och smidigare.
Fint trycke
Trycket är väldigt fint på det här vapnet och jag upplever inget släp. Tryckesvikten är varken för lätt eller tungt, det är lagom för att använda ett klassiskt svenskt uttryck.
Testvapnet saknar ställskruv för att justera trycket och det går heller inte att ställa det i längdled. Ska du ställa trycket på vapnet så ska den lämnas in till en vapentekniker. För att ändra tryckesvikten måste man in i systemet. Jag har sagt det förr och säger det igen, trycken och badrum ska man inte göra själv. Det kan bli en mycket dyrköpt läxa. Så jag rekommenderar dig att lämna över ett sådant ingrepp till någon som verkligen kan sin sak.
Magasin
Testvapnet i kaliber 308 Win har en magasinkapacitet på fyra patroner (3+1).
Bland X-bolts olika kaliberalternativ är det 300 WM och 7mm RM som har en magasinkapacitet på tre patroner.
Spärrknappen för låsningen av magasinet är försänkt i stocken vilket är bra så du inte av misstag råkar komma åt knappen. Så låsningen känns bra och tillförlitlig. Med blotta ögat ser det ut som att hela magasinet är gjort i kompositmaterial. I mina försök att framkalla oljud går jag bet. Magasinet sitter mycket bra utan glapp vilket är något jag uppskattar.

När vi plockar in tavlan och utvärderar träffarna kan vi konstatera att vapnet håller en bra precision.
Pipan
X-bolt finns i piplängder från 53 till 61 centimeter, detta beroende av vilken kaliber man väljer. Testvapnets pipa är mattblånerad med en piplängd på 53 centimeter i standardtjocklek. Pipan är gängad M14x1, vilket är standard och något som gör att de går att använda de flesta ljuddämparna som finns på marknaden. Vissa vapen- eller pipfabrikat har egna gängor för att man ska köpa just deras ljuddämpare. Det kan i vissa fall vara gängor som inte ens vapenmekaniker har verktyg att gänga. De vanligaste standardgängorna vi ser idag är M14x1 och M15x1. En pipa med grövre kaliber vill man gärna gå upp till 15 millimeter på gängan. Det är för att det inte ska bli för lite gods i pipan.
Kollar vi på pipmynningen så kan jag konstatera att kröningen är lite försänkt vilket skyddar gängningen en aning.
Testvapnet har inga öppna riktmedel men jag vet att det går att beställa om så önskas. Optiken på vapnet är monterat på ett snabbfäste, något som är mycket bra om man vill byta optik beroende på vad man ska jaga. I sidan på fästet vrider du på en vinge för att öppna och låsa och när du ska montera tillbaka kikarsiktet finns en styrtapp som ska in i ett spår. Vid testskjutningen på skjutbanan kunde jag konstatera bibehållen precision när jag monterade av och monterade på kikarsiktet. Montaget är homogent och känns tillförlitligt.
Målgrupp
Det här lätta och smäckra vapnet skulle jag vilja säga är riktad till de lite mindre byggda personerna. Det grundar jag på att den viktmässigt är något lättare än standarstudsaren, har en smäcker design på pistolgrepp, kolv och förstock. Dessutom är kolvlängden 35 centimeter. Självklart går den att anpassas till dig som är något större genom att bland annat byta bakkappa.
På skjutbanan
Vi har förflyttat oss från den sprakande elden vid vindskyddet till skjutbanan och här kommer jag att skjuta två 3-skottserier. Anledningen till att jag skjuter tre skott i en serie är för att om jag har en dålig avfyring i ett av skotten så kan jag räkna bort det. Då får de andra två skotten i tavlan vara träffbilden. Med två serier kan jag också utläsa om träffbilder förändras med en varm pipa. Jag laddar vapnet med CopperBear-ammunition från Staffans vapen och gör mig redo för några smällar.
I detta skytte är jag inte ute efter att skjuta poäng utan vi vill se hur samlad träffbild vi får, hur precisionen är helt enkelt. En sak du måste ha i åtanke är att om jag skjuter in ditt vapen så måste du göra detsamma. Det är inte säkert att skotten tar likadant för dig, det kan faktiskt skilja så mycket som flera centimeter vid en inskjutning. Det grundar sig i att du och jag kanske tar upp rekylen olika.
Hur väl lyckades då denna Browning X-bolt att samla träffbilderna? Jo, när vi plockar in tavlan och utvärderar träffarna kan vi konstatera att vapnet håller en bra precision. Första skottet i 3-skottserien räknar jag bort då jag kände att jag drog den något åt vänster. Summa summarum, fem skott inom cirka tre centimeter får anses godtagbart.
Jag förflyttar mig ett tiotal meter närmare vallen för att skjuta på den löpande vildsvinsfiguren. När flera skott ska skjutas i följd är en bra kindkontakt A och O. Det är något som gör att vapnet och kroppen blir som en helhet. Jag behöver inte leta bild i kikarsiktet när jag ska ta ett snabbt uppföljningsskott. När man sitter och skjuter i bänk har inte kindkontakten lika stor betydelse i och med att vapnet är fixerat och du sitter upp i en hyffsat rak kroppsställning. Ett exempel på en jaktform där skotten tas under lugna och kontrollerade former är toppfågeljakten. Där kan man kanske tycka att det inte är hela världen med en dåligt anpassad kolvkam. Men det är helt fel enligt mig. I liggande skjutställning behöver du spänna nackmuskulaturen och då är det skönt att kunna ”vila” med kinden mot kolven för att få ett bra och avslappnat skytte. Dessutom är det väldigt viktigt att du hamnar rätt med ögat bakom okularet på ditt kikarsikte, allra helst om avståndet är långt och ditt sikte saknar paralaxjustering.
Det här med skytte är föga förvånande bland det bästa jag vet. Jag tröttnar liksom aldrig på det och omdömet på denna X-bolt landar i att den är skön att skjuta med och som trots sin låga vikt är mild i rekylen. Det har såklart att göra med dels ljuddämparen, dels den mjuka bakkappan men även att vapnet är bra stockat där rekylen har riktning rakt bak i kroppen.
Som jag nämnt tidigare så är slutstyckesgången väldigt fin. Jag upplevde dock någon enstaka gång att det var trögt att mantla ur tomhylsan. Det handlar oftast om ammunitionen.
Kopparkulor och vapenvård
Jag vill flika in en sak här och det är att vi börjar se mer och mer kopparammunition på marknaden, något som kommer att vara framtiden. Koppar tas fram i olika hårdhetsgrad och i olika utformning för att få en kula som ska expandera på ett bra sätt. Tänk på att en kopparkula lämnar mycket fragment som fastnar på bommar och räfflor i pipan. Det innebär att rengöring av pipan bör göras mer frekvent. Den gemene jägaren bör göra rent pipan efter cirka 500 skott om man skjuter med kopparkulor.
En viktig sak du ska tänka på är att dåligt solvent inte tar bort koppar i din pipa, här måste du använda kopparlösarsolvent som attackerar lagringarna som blir. Ett exempel på bra kopparlösarsolvent är Sweet´s 7.62. Det finns såklart andra lösningsmedel som fungerar bra, kolla med din lokala återförsäljare eller rådfråga supporten i en nätbutik.
Problemet som kan uppstå om du inte rengör din pipa ordentligt är att du med största sannolikhet kommer att få en försämrad precision. Eftersom koppar är så pass mjuk har det en tendens att bygga på fragment i pipan vilket kan göra att kulorna inte får den rotation de ska ha, vilket i sin tur leder till en sämre precision. Vi har fått in vapen till verkstaden där ägaren varit nära att skrota pipan, men efter en rejäl rengöring kunnat konstatera att pipan hållit en mycket bra precision. Så lite mer krav på vapenvård när vi går mot koppar.
Sammanfattning
Fördelar
• Lätt och smidigt: Endast 3,1 kilo utan ljuddämpare.
• Precision: Testet gav täta träffbilder.
• Justerbar kolvkam: Möjlighet att anpassa kolvkammen för bättre skytte.
• Mjuk gummibakkappa: Mildrar rekylen.
• Säkring: Säkringen kan manövreras utan oljud, dessutom går det att plundra vapnet i säkrat läge.
• Trycke: Ett fint och krispigt trycke.
Nackdelar
• Smal förstock och pistolgrepp: Kan vara obekväma för personer med större händer.
• Korta kolvlängd: Kolvlängden på 35 centimeter kan vara kort för vissa skyttar.
• Placering av främre rembygeln: Främre rembygelfästet kan riskera att skada handen vid rekyl.
Tips vid köp av begagnat vapen
• När du köper ett begagnat vapen, tänk på att:
• Om vapnet i fråga har optik monterat, kolla så att det är ett tillförlitligt montage.
• Kolla hur ytfinishen på både kolven och slutstyckeshantaget är. Där får du en indikation på om vapnet varit väldigt mycket i skogen och om det lagts ner någon omsorg i generell vapenvård.
• Kolla hur slutstycksbotten ser ut.
• Dra rent pipan för att se om där finns några skador eller rost. Här krävs det ofta en tolkning av pipan, men inte något som egentligen behöver göras förens efter cirka 5 000 skott.
• Kolla hur blåneringen på pipan ser ut, kontrollera även kröningen och eventuella gängor.
• En generell översyn brukar i de flesta fall duga gott. Ser vapnet välvårdat ut brukar det i regel betyda att det inte skjutits så många skott med det.
Text: Jocke Smålänning
Foto: Tony Hansson








