Med tre miljoner kronor vill regeringen sätta stopp för spridningen av stenmård i södra Sverige. Åtgärden syftar till att skydda hotade arter och bevara den biologiska mångfalden.

Regeringen föreslår att tre miljoner kronor avsätts i vårändringsbudgeten för att intensifiera arbetet mot invasiva främmande arter – däribland stenmård. Det framgår av ett pressmeddelande från Regeringen. Satsningen riktas särskilt mot de områden där stenmården har etablerat sig: nordöstra Skåne och västra Blekinge.

Hotar både arter och egendom

Stenmården hör inte hemma i svensk natur. Den upptäcktes i Skåne 2018 och tros ha tagit sig hit från kontinenten, där den är känd för att orsaka skador på både fordon och byggnader. En ny vetenskaplig riskbedömning från Artdatabanken vid SLU, som publicerades den 10 mars, visar att arten innebär mycket hög risk för den biologiska mångfalden. Den nu kända utbredningen överlappar dessutom med ett viktigt häckningsområde för den rödlistade rödspoven – en art som redan är starkt hotad.

Regeringen menar att det är avgörande att få bort stenmården helt från landet. Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari uttrycker i pressmeddelandet att stenmården inte bara utgör ett hot mot den svenska naturen, utan också mot människors egendom. Hon lyfter särskilt fram att satsningen kan bidra till att skydda känsliga arter som rödspoven.

Jakten tillåten – men inga riktade insatser sedan 2023

För den som har jakträtt på mark där stenmården finns är det tillåtet att jaga arten året runt. Trots detta har inga myndighetsledda åtgärder varit i gång sedan 2023. Med det nya budgetförslaget ges nu möjlighet att återuppta och förstärka insatserna.

Initiativet är en del av en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna och avser budgetåret 2025.