Frågan om de varierande fällavgifterna på älg togs upp i riksdagen under tisdagen. Centerpartisten Mikael Larsson krävde svar från landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) om avgifterna är för höga och om regeringen planerar att se över modellen.

Peter Kullgren svarade att det redan finns ett lagförslag som föreslår att fällavgiften ersätts av en höjd statlig viltvårdsavgift. Förslaget, som kommer från jaktlagsutredningen, innebär att finansieringen av flerartsförvaltningen av klövvilt inte längre ska bygga på avgifter per fälld älg.

– ”Det är en ganska komplex fråga. Förändringar i finansieringar påverkar både jägare, markägare och myndigheter, och det måste göras på ett sätt som är genomtänkt och förankrat i verkligheten”, sade Kullgren i debatten.

Han påpekade också att älgen inte längre är det primära viltet för alla jägare:
– ”För väldigt många jägare i vårt avlånga land är inte älg det primära viltet. Kanske inte ens det sekundära.”

Mikael Larsson framhöll att det är viktigt att jägarkåren kan acceptera älgförvaltningssystemet, något även Kullgren instämde i:
– ”Vi vill ha en så rättvis, långsiktig och lokalt förankrad förvaltning som möjligt.”

Källa:Svensk Jakt