Naturvårdsverket har beslutat om nya miniminivåer för varg. Beslutet bygger på regeringens referensvärde om 170 individer och förslag från de regionala samverkansråden.

De nya nivåerna innebär:

  • Norra förvaltningsområdet: –

  • Mellersta förvaltningsområdet: 124 vargar

  • Södra förvaltningsområdet: 46 vargar

”Naturvårdsverket ser positivt på resultatet från den regionala samverkan om miniminivå. En överenskommelse som ser till de regionala behoven och förutsättningarna, samtidigt som nationella mål och åtaganden efterlevs, är en styrka för vår regionaliserade rovdjursförvaltning”, säger Hanna Ek, tillförordnad enhetschef vid Viltförvaltningsenheten på Naturvårdsverket.

Regeringen har satt som mål att populationen ska minska till 270 individer i samband med licensjakten 2026. Länsstyrelserna i södra och mellersta området har redan delegation att besluta om jakt.

”En ytterligare minskning behöver ske stegvis och med försiktighet, där åtgärder följs upp och utvärderas i takt med att populationen förändras”, säger Hanna Ek.

Läs beslutet här (pdf)

Källa: Naturvårdsverket