Fortsätt till innehållet
Hos prenumerant: 17 oktober 2023
I butik: 19 oktober 2023
Innehåll
- Magisk toppfågeljakt – Vi besöker Anders Stensson vid Trumvallens jakt för en härlig toppfågeljakt i vackert vinterlandskap.
- Vapen – Robert Purvins tar en närmare titt på Strasser RS 700. Är det en modern rakrepeter med ett välbeprövat footprint?
- Skjutskolan – Vapenvård ökar livslängden på ditt vapen, och ur säkerhetssynpunkt är det en detalj som det inte ska tummas på.
- Invasiva främmande arter – När främmande arter etablerar sig i en ny miljö, uppstår en komplex ekologisk balansgång som kan påverka både biologisk mångfald, människors hälsa och ekonomi.
- Afrikansk svinpest i Sverige – Sveriges första fall av afrikansk svinpest konstaterades i september i Fagersta, Västmanlands län.
- Älghunds-SM 2023 är avgjort – Norrbottens Älghundklubb arrangerade årets upplaga av Älghunds-SM.
- Tioårige Levi – Levi är en kille som verkligen brinner för jakten och som stolt kan visa upp sitt jägarbevis för sin omgivning.
- Ambassadörsjakt – Alexander skjuter älg för femte året i rad.
- Läsarjakten – Gristornet som inte användes i slutändan.
- Vem är Tony Hansson? Från frilansare till en del av redaktionen
- Hundskolan – Bygg en teamkänsla med din hund
- Test: 9 turskidor – Nio par skidor har fått bekänna färg under toppjaktsturer.
- Harjakt i mäktig miljö – Taxar på en ö längst ut i Trondheimsfjorden
- Veterinär – Hundens vaccinationer.
- Viltköket – Stefan Fagerback bjuder på älgentrecote och en mustig älggryta.
- Profilen – Joakim Schmuul, ambassadör för Allt om Jakt & Vapen.
Page load link