Detta är premiuminnehåll!
Det finns mer att läsa här! Logga in som prenumerant för att ta del av allt innehåll.
+ Prenumerant? Logga in för att fortsätta läsa.
+ Teckna en fysisk prenumeration.
+ Teckna en digital prenumeration.
Om du redan prenumererar på tidningen kan du koppla ihop din fysiska prenumeration med hemsidan. Är du redan inloggad kan du prova ladda om sidan.
För mig har det alltid varit något speciellt med just ripjakten. Vyerna man jagar i är de vackraste vi har i Sverige enligt mig och ripan i sig själv är exklusiv och dessutom väldigt god att äta.
I år tänkte jag och min polare Carl testa ett helt nytt område med hans pudelpointer Cora, en intressant och ej så vanlig ras här i Sverige. En blandras som inte har något på fjället att göra tänker de flesta, men pudelpointer är en etablerad ras som framavlades på 1880 talet av Baron Sigismund von Zedlitz som även var en av initiativtagarna till att förädla och renavla strävhårig vorsteh. Den ursprungliga avelsbasen för pudelpointer ska ha varit ett 90-tal pointer och sju pudel/barbet. Som sagt, en mycket trevlig ras men nu nog om detta och tillbaka till själva jakten.
Förra året gjorde hon ett bra jobb på sin första ripjakt även om hon nästan var på gränsen till för ung. Så bra faktiskt så att det nästan blev nervöst åt det positiva hållet. Hur jäkla bra kan denna hund bli egentligen och kommer vi få marker med fågel? Fem jaktdagar går fort och det kan vara bra att ha en vilodag för hundens skull också.
Text: Daniel Madsen
Foto: Marcus Åström