Detta är premiuminnehåll!
Det finns mer att läsa här! Logga in som prenumerant för att ta del av allt innehåll.
+ Prenumerant? Logga in för att fortsätta läsa.
+ Teckna en fysisk prenumeration.
+ Teckna en digital prenumeration.
Om du redan prenumererar på tidningen kan du koppla ihop din fysiska prenumeration med hemsidan. Är du redan inloggad kan du prova ladda om sidan.
Den här artikeln finns även som film!
Två jägare från Hälsingland styr söderut för att jaga vildsvin med både mörkersikte och hundar. Det blir en resa fylld av förväntan, viltkontakter och i ärlighetens namn en hel del regn. Men också jaktglädje, gemenskap och ett avslut i den sista skälvande minuten.
Bilen är packad, och både jag och Katharina är laddade för några dagars jakt i de södra delarna av landet. En snabb titt på GPS:en visar att vi har drygt 270 kilometer framför oss i sydlig riktning, eller som vi som bor lite längre norrut brukar säga: tre timmar och tolv minuter. Det är vad det tar från Järvsö till Almunge.
Text: Tony Hansson
Foto: Katharina Olsson & Tony Hansson