Poddar är ett hett och växande media som tar upp olika ämnen och samtal tillsammans med kända och okända profiler. Jaktpodden är en av de första poddar som startades inom ämnet jakt. Vi har fått en pratstund med Jörgen Forsgren för att få veta lite om hur allt började, och varför?

Jaktpodden består av tre medlemmar, Jörgen Forsgren, Johan Engman och Tomas Nyberg.

Johan och Jörgen startade podden 2017 och det hela började med att de funderade på att börja göra jaktfilmer tillsammans. Men ganska snart insåg de svårigheten med det eftersom de själva jagar på marker som inte tillhör de mest vilttäta områdena i Sverige.

Jaktpodden

Tomas Nyberg på älgpasset under årets älgjakt.

Enkelt samtal kring jakt

– Men så var det min fru och Johans sambo som sa till oss att vi egentligen borde starta upp en podd istället eftersom vi ändå alltid pratar om jakt. Så på den vägen är det, berättar Jörgen.

De bestämde sig för att testa att göra några avsnitt. De fick väldigt mycket positiv feedback och samtidigt startade de upp ett Instagramkonto.

Jaktpodden

Jörgen Forsgren på väg hem från en lyckad skogsfågeljakt tillsammans med Kokanees Zapp.

– 2017 fanns det egentligen inga poddar som handlade om jakt, vi var nog en av de första skulle jag tro, fortsätter Jörgen.

Ingen av dem hade någon medial er­farenhet sedan tidigare mer än att Johan är utbildad journalist.

– Vi satte oss helt enkelt ner och surrade jakt runt köksbordet och det är det formatet som vi fortfarande har, på gott och ont. Det finns säkert de som tycker att vi inte är särskilt intressanta, men de finns även de som gillar det enkla samtalet. Det jag tror uppskattas av lyssnarna är att vi är bara vanliga jägare som snackar jakt i all sin enkelhet. Vi framställer oss inte på något vis som några experter eller besserwissers.

Intresset ökade hos deras lyssnare och de fick en hel del frågor skickade till sig via deras Instagramkonto.

– Förvisso har jag jagat med älghundar i många år så visst kan jag väl den biten hjälpligt och Johan är en kunnig och erfaren fågeljägare. Vi har alltid varit noga med att säga till våra lyssnare att vi är inga experter alls utan utgår bara från våra egna erfarenheter. Det är roligt att våra samtal engagerar våra lyssnare.

Tomas kom in i gänget och blev en del av podden under år 2020.

– Tomas är med i Jaktkunskaps nätverk och vi blev medbjudna på en kråkjakt tillsammans med honom. Då blev Tomas en form av ”side kick” till oss i podden, och under våren 2021 blev han en fullvärdig medlem. Det gör att vi har breddat oss i erfarenhet och kunskap eftersom Tomas håller på med långhålsskytte och andra former av jakter än vad Johan och jag har erfarenhet kring.

Jaktpodden

Johan Engman med Kokanees Zapp.

12 000 lyssnare per avsnitt

I dagsläget har de drygt 8 000 följare på Instagram och det är ungefär 11-12 000 lyssnare per avsnitt.

– Till en början hade vi en ambition om att publicera ett avsnitt i veckan, och det höll vi faktiskt under det första året. Det blev ganska jobbigt efter ett tag, framför allt under lågsäsong. Ibland har vi haft långa uppehåll, men lyssnarna har ändå valt att troget stanna kvar. Det är lite förunderligt och samtidigt fantastiskt.

Nu ska vi försöka hålla en kontinuitet i att spela in två gånger i månaden. Vi känner att vi är skyldiga våra trogna lyssnar det.

Inte en massa prylar

Det som enligt Jörgen skiljer Jaktpodden från sina konkurrenter är att de andra gärna pratar om en massa prylar, men det har det aldrig handlat om för Jörgen och hans gäng.

– Vi har haft ett vanligt och enkelt samtal kring jakten. Däremot så pratar vi ofta och ganska mycket om våra jakthundar och deras prestationer. Sedan tror jag att våra norrländska dialekter är ganska uppskattade hos lyssnarna. Vi representerar nog många ”vanliga jägare” som inte jagar på de mest vilttäta markerna. Det jävlas ibland och vi går ofta hem tomhänta, men det är ju precis så det är. Jag skulle vilja sammanfatta det hela med att vi är en ganska enkel och ärlig podd.

Jaktpodden

Jörgen Forsgren.

Jaktgalan

Vi kommer in på ämnet Jaktgalan och Jörgen berättar att han tycker att det är ett trevligt evenemang.

– Det är bra att man uppskattar jakt­en och jägarna på ett offentligt sätt. Det är viktigare än någonsin att vi jägare är organiserade och håller ihop. Jag brukar säga som så, att bara för att någon annan har en bra jakthund, innebär inte det att din jakthund är dålig. Det är samma sak i jakten och med jaktgalan. Jag tycker att det är viktigt att de som gör något extra bra för jakten lyfts fram i det offentliga ljuset. Jag var faktiskt in och röstade på en uppfödare under förra Jaktgalan.

Framtiden

Killarna i Jaktpodden har tänkt försöka sig på att spela in några avsnitt när de är ute och jagar.

– Vi testade det under en kråkjakt tillsammans med Tomas. Det blev väl kanske inte världens bästa avsnitt, men vi fick ändå väldigt positiv feedback ifrån lyssnarna för det avsnittet. Så vi ska nog försöka oss på oss det igen. Sedan kommer vi nog också att försöka oss på att göra en del intervjuer framöver. Vi har några riktigt intressanta intervjupersoner på gång som jag tyvärr inte kan nämna i dagsläget. Man får hålla utkik helt enkelt!

Jaktpodden

Inriktning: Ärliga samtal om jakt och ­jakthundar.
Medverkande: Jörgen Forsgren, Johan ­Engman, Tomas Nyberg.
Frekvens: Två avsnitt i månaden.
Lyssnare: 11-12 000 lyssnare per avsnitt
Instagram: @jaktpodden

Text: Katharina Olsson
Foto: Privat